Menü
Ingyenes
bejegyzés
itthon  /  Táplálás/ „Házi- és vadállatok” pályázat egy óvoda előkészítő csoportjában. Szórakoztató alkalmazás: állatok különböző technikákkal Alkalmazás óvodai vadon élő állatokban télen

Pályázat "Hazai és vadon élő állatok" az óvoda előkészítő csoportjában. Szórakoztató alkalmazás: állatok különböző technikákkal Alkalmazás óvodai vadon élő állatokban télen

Cél: megoldás problémás helyzet az óra során volumetrikus rátét gyapjúszálakból.

Feladatok:

- a vadon élő állatokkal kapcsolatos elképzelések megszilárdítása gyapjúfonalakkal ellátott rátételemek használatával;

- finomítás és bővítés szójegyzék ebben a témában;

a koherens beszéd, az auditív és vizuális figyelem fejlesztése, logikus gondolkodás, általános és finom motoros készségek;

Az önállóság készségeinek kialakítása;

A vadon élő állatok tiszteletének előmozdítása.

Az oktatási területek integrálása:"Művészi kreativitás", "Kommunikáció", "Zene"

A gyermekek tevékenységeinek típusai: játék, kommunikatív, kognitív és kutató, produktív, olvasás.

Előzetes munka: Az állatok figyelembevétele enciklopédiákban, albumokban, kalendáriumokban; az "Őszi erdő" kompozíció létrehozása

Anyagok, eszközök, felszerelések:„Őszi erdő” kompozíció, színes gyapjúszálak, olló, ragasztó, ragasztókefék, ceruzák, hulladékdobozok, szalvéták. A csoport az őszi erdőben van keretezve.

A lecke menete

Pedagógus: Srácok, ma a vadon élő állatok birodalmába megyünk.

Az őszi erdőbe sétálni

Meghívlak, menj el.

Legyetek egymás után,

Fogja meg szorosan a kezét.

Az ösvények mentén az ösvények mentén
Menjünk sétálni az erdőbe.

Sok-sok érdekesség

Az erdőben mindig megtaláljuk.

Pedagógus: Nos, itt jövünk az őszi erdőbe, gyönyörködünk az őszi erdő szépségében, milyen szép, körülötte a fák, színes levelek. Tényleg bejutottunk az őszi erdőbe.

Srácok, szerintetek kivel találkozhattok az őszi erdőben?

Gyermekek: Vadállatok.

Pedagógus: Milyen vadállatokat ismersz?

Gyermekek: róka, nyúl, farkas, medve, vaddisznó stb.

Pedagógus: Igen, találkozhatunk velük, miért nevezik ezeket az állatokat vadnak?

Gyermekek: Mert az erdőben élnek. Saját ételt kapnak...

Pedagógus: Miért nem találkoznak velünk maguk az erdő lakói?

Pedagógus: Lásd srácok, kinek a nyoma?

Gyermekek: Varjú lábnyoma.

Pedagógus: Igen, kövessük jól. (követve a nyomot, és talált egy borítékot: "Segítség! Elraboltad az erdő összes lakóját! Segítség!")

Pedagógus: Micsoda bánat, hogy lehetnénk? Segítsünk az erdő lakóin és hozzuk haza őket az erdőbe!

Gyermekek: Gyerünk.

Pedagógus: Srácok nézzétek, itt valaki másnak a nyoma, kövessük. Kinek a nyoma?

Gyermekek: Medve.

Pedagógus: Ahol a medve nyoma a kenderhez vezet, és egy boríték van rajta, ezt olvassuk: Rejtély:

Aki süket erdőben él,

Ügyetlen, lúdtalp?

Nyáron málnát, mézet eszik,

Télen pedig szopja a mancsát. (medve)

Pedagógus: Jól sikerült, sejtették, így megtaláltuk a medvét.

Gyermekek: Mókusok

Pedagógus:Így van, mókusok, a mókus nyoma a karácsonyfához vezetett, és van egy levél, megint rejtély:

bolyhos bundában sétálok

Sűrű erdőben élek.

Egy öreg tölgy üregében

diót rágcsálok (mókus)

Ravasz, igen ügyes,

Bementem az istállóba, megszámoltam a csirkéket. (Róka)

Így hát megtalálták a rókát.

Pedagógus:És itt van valaki másnak a nyoma. A nyúl nyoma a folyóhoz vezetett.

Rejtély:

Télen fehér,

És szürke nyáron,

Nem sért meg senkit

És mindenkitől fél. (Mezei nyúl)

Pedagógus:Így hát megtalálták a nyulat. Kinek a következő nyoma? Elvezetett minket egy fához, és ott rejtély:

Barátságot csak egy rókával vezet,

Ez a vadállat mérges, mérges.

Kicsattogott a foga, igen csattant,

Nagyon ijesztő szürke... (farkas)

Pedagógus:Így hát megtalálták a farkast.

Ó srácok, milyen erős szél támadt, próbáljuk meg halkítani.

Fizikai perc:

Helló erdő, gyönyörű erdő

(tárja szét a karját oldalra)

Tele mesével és csodákkal!

(kitárt karral jobbra-balra fordul)

Mit csapsz a lombdal

(kezeket fel)

A sötét, mennydörgő éjszakában

(mozog balra-jobbra)

Ki leselkedik a vadonodban?

Milyen vadállat?

Milyen madár?

(a távolba nézünk, a kéz a szemöldök fölött lekerekített tenyérrel, jobbra-balra fordulva)

Nyisd ki az egészet, ne rejtsd el

(tárja szét a karját oldalra, rázva az ujját)

Látod – a miénk vagyunk

(emelje fel a kezét, majd nyomja a tenyerét a mellkasához)

Pedagógus: Srácok, itt megtaláltuk az összes elrabolt állatot, de tudjátok, ki milyen bundát hord?

Gyermekek: Igen.

Pedagógus: Vegyük a munkánkat, és mutassuk meg az erdő lakóinak, hogy nem csak a lábnyomukat tudjuk, hanem a bundájuk színét is.

Praktikus munka.

Pedagógus: Először át kell vinnie az állat sablonját kartonra, és rajzolnia kell egy sziluettet. Válassza ki az állathoz illő cérna színét. A szálakat apró darabokra vágjuk. Vigyen fel ragasztót a sablonra, és szórja meg cérnadarabokkal. A szemeket fekete kartonból készítjük.

Menjünk dolgozni. (hangzik az őszi erdő dallama).

Emlékezzünk az ollóval és ragasztóval való munkavégzés szabályaira.

Utolsó rész.

Pedagógus: Aki bundába öltöztette az állatot, azt az erdőben telepítjük ("Őszi erdő" összeállítás).

Srácok, nézzétek, milyen szép kép lett az erdőről. Szép munka, mindannyian jó munkát kaptak, ideje visszamenni az óvodába. Hol voltunk ma?

Gyermekek: az erdőben.

Pedagógus: Mit csináltak?

Gyermekek: erdőlakókat mentett, rejtvényeket fejtett, állatnyomokat látott, bundát vett fel.

Pedagógus: kivel találkoztál?

Gyermekek: nyúl, medve...

Pedagógus: Nézd, az erdő lakói küldtek nekünk egy csomagot. Levél (" Nagyon köszönöm, sokat segítettél nekünk "(a parcellában, gombában, tobozban).

Nadezsda Sorodnik

Cél: Konszolidálja a gondolatot vadállatok: név, megjelenés, életmód, táplálkozás. Tanuljon meg óvatosan nyomon követni a kontúrt, vágni. Rögzítse megfelelően, hogy az alkatrészeket a papírra helyezze. A munkavégzés során ügyeljen a pontosságra. A munka elvégzése megkezdődött a végéig.

Anyag: barna, fekete karton; ragasztó; olló; szemek (papírból vagy boltból kiragasztható).

Az óra menete:

1. Srácok mivel állatokat a héten találkoztunk (medve, nyúl, farkas, Jávorszarvas, róka stb.)... És mik azok állatokat? (vad)

Mondd el:

ahol a medve él. (egy barlangban)

ahol a farkas él. (az odúban)

ahol a róka él. (a lyukban)

ahol a nyúl él. (a bokor alatt)

ahol a mókus lakik. (az üregben)

ahol él Jávorszarvas. (gyakrabban)

És mit esznek ezek állatokat(hallgatva a gyerekek válaszait)

Jó volt fiúk!

2. Dinamikus szünet „Vicces nyulak”:

Nos, mindenki együtt ült le

Egymásra néztek

És összecsapták a kezüket

Taps igen taps, taps igen taps

Mi van a nyuszi feje tetején?

A fülek vidáman táncolnak ott.

Egy ugrás, két ugrás...

Mindenki belovagolt az erdőbe)

3. Srácok mikor állatok sétálnak a hóban, mit hagynak? (lábnyomok)

Jobb! Mondd el

ha egy farkas nyomot hagyott, akkor kinek a nyomai ezek? (farkas)

ha - rókák? (rókák)

ha - medve? (mogorva)

ha - nyúl? (mezei nyúl)

ha - fehérjék? (mókus)

ha - Jávorszarvas? (jávorszarvas)

4. Hagyjuk magunkat magunkra. És a mi nyomunkból meg fogjuk tenni vicces jávorszarvas.

És ez van nálunk történt):


Jó volt fiúk! És az utolsó kérdésem, amit még feltennék önnek, kérem, mondja meg, mit télen nem fogsz állatokat látni? (medve és sündisznó hibernált)... Jobb! Szép munka!

Kapcsolódó publikációk:

Az integrált óra összefoglalója a következő témában: "Hogyan készülnek a vadon élő állatok a télre." Oktatási terület: megismerés, kommunikáció, kreativitás.

A „Házi és vadon élő állatok” idősebb csoport integrált órájának szinopszisa Az óra célja: A vad- és háziállatok (megjelenés, táplálék, elhelyezés), kölykeik megkülönböztetésének ismerete és képességének megszilárdítása, gondos nevelése.

Szinopszis egy integrált lecke a "Vad állatok" senior logopédiai csoportban Téma: „Vad állatok” Cél: A vadon élő állatokról, életmódjukról alkotott elképzelések általánosítása. Feladatok: I. Javító nevelés 1. Bővítés.

A GCD kivonata in előkészítő csoport a "Vad állatok" témában Cél: A gyermekek vadon élő állatokkal kapcsolatos ismereteinek bővítése; Célok: A szótár gazdagítása.

Cél: a kisebb gyerekek tudásának megszilárdítása óvodás korú vad- és háziállatokról, azok babáiról, táplálkozási szokásokról, megjelenésről.

A „Leningrádi régió vadon élő állatai” idősebb csoportban a külvilág megismertetéséről szóló lecke összefoglalása Az óra célja: összefoglalni a gyerekek elképzeléseit a leningrádi régió vadon élő állatairól. Feladatok: Oktatási: 1. Állatok nevének rögzítése.

A beszédfejlesztésről szóló óra összefoglalása. Mesélés adott témában "Erdeink vadállatai" Cél: A monológ beszéd fejlesztése. Feladatok: Oktatási: -Tovább tanuljon referenciaképek alapján novellát írni. -Gyakorlat.

A fő feladat modern oktatás minden szakaszban - megtanítani a gyerekeket empirikus ismeretek megszerzésére, azaz a gyakorlatból a bonyolult elmélet felé való áttérésre. És ennek az aktívnak az eleje gyakorlati tevékenységek már bent van óvoda a rátét osztályokból származik. Az idősebb csoportban az ilyen mesterségeket a folyamat minden szakaszában - az előkészítéstől az elemzésig - a pedagógus minimális segítségével végzik, aki a folyamat irányítójává, nem pedig vezetőjévé válik. Fontolja meg a házi- és vadon élő állatok képével kapcsolatos témákról szóló pályázati leckék elkészítésének jellemzőit.

Felkészülés jelentkezési órára az idősebb csoportban

Ez érdekes. Az amerikai menedzserek között van egy szakmai aforizma: "A jó vezető nem akadályozza meg embereit abban, hogy hibázzon."

Így határozható meg a pedagógus szerepe az óvodában: világosan célt kell kitűznie a kicsiknek, és alaposan meg kell figyelnie azt a pályát, amely mentén azt megvalósítják. Nehézség esetén pedig időben tudjon segíteni.

Milyen készségekre van szükség

Ha alkalmazásról beszélünk, akkor ebben az esetben mindenekelőtt figyelembe kell venni azon készségek körét, amelyeket a gyerekek már elsajátítottak. És még valami: minél önállóbbak a gyerekek, annál könnyebben és gyorsabban sajátítják el az új mennyiségű információt, fejlesztik képességeiket.

  • Dolgozz ollóval. 4-5 éves korukra a srácok már meglehetősen magabiztosak az ollóval, így itt az ideje megtanulni, hogyan lehet részeket vágni nem csak egyenletes kontúr mentén, hanem különálló kiálló elemekkel is (például jávorszarvas figura faragásakor gondosan ki kell vágnia az agancsot). Az idősebb csoportban tovább folyik a munka a kézműves részegységek szimmetrikus kivágásának képességének fejlesztésén. De az elemek, amint már említettük, bonyolultabbá válnak.
  • Vegyen fel papírdarabokat a háttér díszítésére vagy a rátét kontúrjának kitöltésére (például mozaiktechnikához).
  • Gyurmából faragva. A „golyók”, „kolbász” forgatásának, „palacsinta” készítésének régóta elsajátított készségéhez a gyerekek hozzáadják a különböző színek keverésének készségét, hogy megkapják, amit keresnek, és egy egész üres (például egy darabból) figurát készítsenek. „labda”, hogy medvét vagy békát készítsen).
  • Ragasztó. Az elmúlt néhány évben a gyerekek kényelmes pálca formájában tanultak a ragasztóról. Gyerekeknek ez egy remek kiút, ha nem akarod, hogy az ujjaid, ruháid, hajad ragaszkodjanak. De a folyékony PVA kezelésének készsége nélkül a srácok nem tanulják meg a nagyon apró alkatrészek ragasztását, ügyeljenek arra, hogy ne legyenek cseppek, és töröljék le a felesleget. Tehát itt az ideje, hogy a folyékony PVA mellett döntsünk.
  • Természetes anyagokkal dolgozzon. És ne csak ragasszon száraz leveleket az alapra, hanem vágja ki belőlük a kívánt formákat.

Hogyan határozzuk meg a rátét méretét

A rátét mérete függ az aljzat méretétől, valamint a kézművesség formájától (csoportos kézművesség esetén a háttérnek tágasnak kell lennie), de leggyakrabban szabványos lap A4

Egy másik fontos kérdés: milyen méretű rátét elfogadható. Itt nincsenek egyértelmű szabályok – olyanok, amelyekkel a gyermek megbirkózni tud. Azaz ideális az A4-es felvétel, de az A3 és az A1 is felvehető, ha kollektív a munka. Ennek megfelelően a nyersdarabok mérete lehet nagy vagy kicsi, ha a kézművesség egyedi. A pedagógus mindenesetre figyeljen mindenki munkájára: aki elkezdte a vágást, annak, aki már ragaszt vagy további elemeket ad a pályázathoz.

Anyagok (szerkesztés)

Mint már említettük, a kicsik jól ismerik ezt a fajta rátétmunkát. Sőt, többféle technikában is el tudják végezni, ami azt jelenti, hogy az anyagok eltérőek lehetnek.

  • Papír, karton, ragasztó ecsettel. Ha egy rátéthez a legfontosabb kiegészítőket rangsoroljuk, akkor a papírtermékek nélkülözhetetlenek. Az alapnak vastag karton, az alapnak vékony karton használható, ha pl. sziluett rátétet feltételezünk (amikor kivágjuk a körvonalat és ezzel a kivágott sziluettel a lap nem az alapra kerül, hanem közvetlenül az alaphoz).
  • Természetes anyagok (gesztenye állat vagy madár terjedelmes testének kirakásához, levelek az állat alakjának megjelölésére stb.).
  • Kiegészítő anyagok. Ebbe a kategóriába tartozik a szövet szatén szalagok, konfetti, vatta, cukorkapapír.

Munkaforma

Ebben az esetben a jelentkezés lehet egyéni, csoportos vagy páros. De bármelyik formát is választja, a legjobb, ha egy mesterség kivitelezése egy óra idejére korlátozódik. Mi van akkor, ha az alkalmazás összetett, abból áll egy nagy szám részletek? Ilyenkor a felnőttnek egyszerűen segítenie kell – ráadásul a kicsik így tanulják meg érezni az időt. De nem érdemes 2-3 órára feszíteni az „örömet”, különben a gyerekek elvesztik az érdeklődést és a lelkesedést a kézműves foglalkozás iránt.

Motiváció

Ha a gyereket a kívánt pályán vezetik, akkor "lebeg" a megfelelő helyre. A pedagógusnak tehát csak a megfelelő irányelveket kell kiválasztania.

Rejtvények

Ha elképzel egy talapzatot különböző típusok olyan feladatokat, amelyek további munkára ébreszthetik a gyerekeket, akkor az „Állatok” témával kapcsolatos pályázati leckék első helye rejtvények mögé kerül. Lehetővé teszik nemcsak a kép újrateremtését az elmében, hanem lehetővé teszik az állatvilág több képviselőjével való együttműködést is. Utóbbinak van nagyon fontos, ha a „Farm” vagy „Zoo” kollektív pályázat elkészítésének leckéről beszélünk.

  • Évente kétszer veszi le a bundáját. Ki jár a bunda alatt? ( Juh)
  • Puha mancsok, És vannak karcolások a mancsokon. ( Macska)
  • A ház baráti viszonyban van a tulajdonossal, A tornác alatt lakik, és a farka gyűrű. ( Kutya)
  • Éhes - búg, Syta - rág, A kisgyerekek tejet adnak. ( Tehén)
  • A traktor kerekek nélkül szántja a földet, neki zab az üzemanyag. ( )

Szemléltetőeszközök

A gyerekek a legjobban emlékeznek arra, amit látnak. Tehát az óvoda bármely osztályában a láthatóságot megfelelő mennyiségben kell bemutatni. A pályázat végrehajtása során pedig ez válik a célok és célkitűzések sikeres megvalósításának legfontosabb feltételévé, hiszen a gyerekek jobban megbirkóznak a feladattal, szemük előtt az általuk végrehajtott állat képe. A vizuális anyagok mintáiként felajánlhatja

  • fényképek (egyes állatokról és az egész állatkertről, farmról);
  • plakátok;
  • rajzok (de csak a lehető legközelebb az állat valódi megjelenéséhez).

Beszélgetés

Ez a fajta munka nélkülözhetetlen, hiszen a fő irányelv csak a beszélgetésben valósul meg teljesen. oktatási folyamatóvodában - a gyermek beszédének fejlesztése. Általában a pedagógus ezt a munkaformát párbeszéd formájában próbálja megvalósítani, amikor a gyerekek kórusban vagy egyénileg válaszolnak a kérdésekre.

  • Hogy lehet mindenkit egy szóval nevezni a képen? (Állatok)
  • Miért? (testét gyapjú borítja; négy lábuk (lábuk); törzsük, pofájuk, farkuk; tejjel etetik a kölyköket stb.)
  • Hol élnek ezek az állatok (egy házi kedvenceket ábrázoló plakátra mutat)? (A személy mellett). Mi a nevük? (Háziállatok)
  • Miért? (Az emberek vigyáznak rájuk, hasznot hoznak az embernek)
  • Milyen előnyökkel jár? (A macska egeret fog. A kutya megvédi az embert és a házát. A tehén tejet és húst ad. A ló árut szállít és sodorja az embereket. A kecske ad húst, gyapjút, tejet. A birka ad húst, gyapjút. A disznó ad húst , disznózsír, bőr)
  • És hogy hívják ezeket? (mutat a plakátra a vadakkal)
  • Miért?

Tündérmesék

A gyerekek örömmel hallgatják a meséket, a pedagógusnak pedig ez remek alkalom, hogy megismertesse a gyerkőcökkel a gazdag örökséget. népművészet, valamint kiemelkedő orosz írók művei vagy elbeszélései.

V. Dal "Félmedve"

Volt egyszer egy paraszt egy extrém kunyhóban egy faluban, amely az erdő közelében állt. És egy medve élt az erdőben, és minden ősszel készített magának egy lakóhelyet, egy barlangot, és ősztől egész télig abban feküdt; feküdt és szívta a mancsát. A paraszt viszont tavasszal, nyáron és ősszel dolgozott, télen pedig káposztalevest és kását evett, és lemosta a kvaszt. Ezért irigyelte őt a medve: odament hozzá, és így szólt:
- Szomszéd, legyünk barátok!
- Hogyan barátkozz a testvéreddel: te, Mishka, csak nyomorék! - válaszolta a kis ember.
- Nem - mondta a medve -, nem fogok nyomorék lenni. Szavam erős - elvégre nem vagyok farkas, nem róka: amit mondtam, azt visszatartom! Kezdjük el a közös munkát!
- Oké, gyerünk! - mondta a férfi.
Kezet rázott.
Eljött hát a tavasz, a paraszt kezdett kijönni az ekével és a boronával, a medve pedig kötögetni kezdett neki az erdőből, és vonszolta. Miután befejezte a dolgot, beállítja az ekét, a férfi azt mondja:
- Nos, Misenka, húzd be magad, meg kell emelnünk a szántót.
A medve felkapaszkodott az ekére, kihajtott a mezőre. A férfi a fogantyút fogva az eke után ment, a Medve pedig elöl megy, magára húzva az ekét. Átment egy barázdán, átment egy másikon, átment egy harmadikon, és a negyedikre azt mondta:
- Nem tele van szántani?
- Hová mész, - feleli a férfi, - még egy tucat-két végét kell adnod!
A mackó elhasználódott a munkahelyén. Ahogy végzett, ott nyúlt el a szántóföldön. A férfi vacsorázni kezdett, megetette a bajtársát, és így szólt:
- Most, Misenka, veszünk egy fenyőfát, és miután megpihentünk, máskor fel kell szántanunk.
Egy másik alkalommal pedig felszántották.
- Oké - mondja a férfi -, holnap gyere, boronázunk és vetünk fehérrépát. A pénznél csak a megállapodás jobb.
Fogalmazzuk meg előre, ha elcsúfítja a termőföld, akkor kinek mit vigyen: minden egyenlően van-e felosztva, minden fele-e, vagy kinek a teteje, kinek a gyökere?
- Az én felsőm - mondta a medve.
- No, oké - mondja a férfi -, a felsőid, és az én gyökereim.
Mint mondták, megtörtént: másnap megkeményítették a szántót, elvették a fehérrépát, és újra edzett.
Eljött az ősz, ideje gyűjteni a fehérrépát. Társaink felöltöztek, kijöttek a pályára, kihúztak, kiszedtek egy répát: láthatóan láthatatlanul.
A paraszt elkezdte vágni Mishka részét - levágta a tetejét, halomra rakta a hegyet, és hazavitte a fehérrépát a szekérre. És a medve elment az erdő tetejére cipelni, mindent az odújába vonszolt. Leültem, kipróbáltam, igen, láthatóan nem tetszett! ..
Elmentem a paraszthoz, kinéztem az ablakon; és a férfi megpárolt egy edényt, tele édes fehérrépával, eszik és simogatja a száját. „Rendben” – gondolta a medve –, megyek tovább!
A medve bement az erdőbe, lefeküdt egy odúba, szopta, szívta a mancsát és elaludt az éhségtől, és aludt egész télen.
Jött a tavasz, felkelt egy medve, soványan, soványan, éhesen, és újra elment a szomszéd munkásaiba zsúfolni - búzát vetni.
Boronával ekét készítettünk. A medve befogta magát, és elment az ekét körbevontatni a szántóföldön! Elhasználódott, elpárolgott és árnyék lett belőle.
A paraszt megette magát, megetette a medvét, és mindketten elaludtak. Miután aludt, a paraszt ébreszteni kezdte Miskát:
- Ideje máskor szántani.
Nincs mit tenni, Mishka nekilátott! Amikor befejezték a szántót, a medve azt mondja:
- Nos, kis ember, a megállapodás jobb, mint a pénz. Most egyezzünk meg: ezúttal a tiéd a teteje, az enyém a gyökere.
Oké, vagy mi?
- Oké - mondta a férfi - A gyökereid, felsőim!
Kezet rázott.
Másnap felboronálták a szántót, búzát vetettek, boronával átmentek a szántóföldön, és ismét azonnal eszébe jutott, hogy most a medvének vannak gyökerei, a parasztnak pedig csúcsai.
Eljött a búza aratásának ideje: a paraszt megalkuvás nélkül arat; kipréselték, csépelték és a malomba vitték. A medve is kivette a részét: egész halom szalmát és gyökeret húzott, és elment az erdőbe vonszolni az odújába. Húztam az összes szalmát, leültem egy fatönkre pihenni és megkóstolni a munkámat. Megrágott szívószál – nem jó! Megrágtam a gyökereket – nincs jobb annál!
Miska odament a paraszthoz, kinézett az ablakon, a paraszt pedig az asztalnál ült, búzakalácsot evett, sört ivott és szakállát törölgette.
„Úgy látszik, ez az én részem – gondolta a medve –, hogy semmi hasznom a munkámból: ha felsőket veszek, a felsők nem jók; Elviszem a gyökereket - a gyökerek nem esznek!"
Aztán Mishka lefeküdt az odújába a bánattól, aludt egész télen, és azóta nem ment a paraszthoz dolgozni. Ha éhezel, jobb az oldaladon feküdni.

Népmese "Birány, róka és farkas"

A paraszt birkái elmenekültek a csordából. Egy róka jött rá, és megkérdezi:

Hová visz Isten, pletyka?

Ó, ők, keresztapa! A paraszttal voltam a falkában, de az életem elment; ahol a kos megtéveszt téged, és minden én, a bárány vagyok a hibás! Ezért úgy döntöttem, oda megyek, amerre a szemem néz.

És én is! - válaszolta a róka. - Ahol a férjem csirkét fog, és csak én, a róka vagyok a hibás. Fussunk együtt.

Egy idő után találkoztak egy biryukkal.

Remek, keresztapa!

Hello, mondja a róka.

Messzire vándorolsz? Ő válaszolt:

Ahová a szemed néz! - Igen, ahogy a gyászáról mesélt, Biryuk azt mondta:

És én is! Ahol a nőstény farkas levágja a bárányt, és mindenki, a pap a hibás. Menjünk együtt.

Elment. Útközben így szól a bárányokhoz:

És mi van, bárány, rajtad van a báránybőr kabátom? A róka hallotta és felkapta:

Tényleg, keresztapa, a tied?

Így van, az enyém!

Esküdni fogsz?

esküszöm!

Le fogod tenni az esküt?

No, menj, csókold meg az esküt.

Ekkor a róka észrevette, hogy a férfiak csapdát állítottak az ösvényre; a csapdához vezette a papucsot, és azt mondja:

Na, csókolj ide!

Csak megakadt egy priyuk ostobán – és a csapda kattant, és megragadta az arcát. A róka és a birka jószívűen azonnal elszaladt előle.

A kisgyermekekre szabott oktatóvideók is jó módot nyújtanak arra, hogy felkészítsd a kicsiket a produktív munkára.

Videó: a vadon élő állatok világa

Az óra összefoglalójának elkészítésének sémája

Az óra eredményes lebonyolításához a pedagógusnak számos olyan iránymutatásokat, amelyek nemcsak a pályázat tényleges lebonyolítására vonatkoznak, hanem az arra vonatkozó munkaterv elkészítésére is. És azzal kell kezdenie, hogy megfogalmazza a lecke céljait és célkitűzéseit. Tehát az idősebb csoportban történő alkalmazással kapcsolatos munka céljai közül kiemelhető

  • általános elképzelések kialakítása a vadon élő és háziállatokról, kölykeikről;
  • tárgyi kép síkra való átvitelének képességének fejlesztésére irányuló munka folytatása;
  • a tárgy színével, méretével, alakjával kapcsolatos ötletek megszilárdítása;
  • a türelem előmozdítása, valamint az a képesség, hogy az üzletet logikus befejezésbe hozzuk.

A Vad- és háziállatok alkalmazási lecke céljai:

  • folytassa a gyerekek tanítását az ollóval való munkavégzésre, kivágva a munkadarab egyes elemeit;
  • az ügyes ragasztás készségének megszilárdítása;
  • érzelmileg pozitív attitűd kialakítása saját alkotói folyamatának eredményeivel, valamint más gyerekek munkájával szemben;
  • tiszteletteljes magatartás kialakítása a környező világgal szemben;
  • fejleszti a motoros készségeket, beleértve a finom, az észlelést, a figyelmet, a memóriát, a beszédet és a gondolkodást.

Annak érdekében, hogy az óra „öt”-re menjen, a tanárnak egyértelműen be kell tartania az alkalmazás minden egyes szakaszának ütemezését.

  • Bevezető rész (6 perc). Ideje motiválni a gyerekeket.
  • Az óra fő része (18 perc). Ebben az időben nem csak a kézműves munka, hanem a szünet is benne van ujjtorna, testnevelés.
  • Összegzés. Az utolsó 6 percben a tanár összegzi az eredményeket (dicséri és megköszöni a gyerkőcök munkáját), a gyerekek pedig egy kis önelemzést végeznek saját munkaeredményükről.

Példa lecke vázlat

260. számú kompenzációs típusú óvoda (Moszkva) "Kisállatok: macska és kutya" (töredék)

<… Дидактическая игра «Кто чем питается?»
A táblán képek: csont, hal, tej, széna, fű, ételhulladék (vödör).
A gyerekek a táblára képeket helyeznek el a megfelelő állatról, és beszéddel kísérik cselekedeteiket: „A kutya csontot rág. A macska tejet nyal, szereti a halat. Tehén, ló, kecske, birka füvet (szénát) eszik. Sertéshulladék."
Játék "Találd ki a babát".
A tanár a felnőtt háziállatot hívja, a gyerekek pedig a kölykét:
Macska - cica
Kutya - kiskutya
Malac - malac
Tehén - borjú
Ló - csikó
Juh - bárány
Kecske - kecske
Testnevelés
Pedagógus: „És most cicákká válunk. Fordulj meg és válj cicává!"
Gyerekek: (a szövegnek megfelelően végezzen mozdulatokat).
Ült a macska a bokor alatt, Sajt evett egy darabot, A macska felkelt, nyújtózkodott, Megfordult a bundája.
Minden gyereknek van egy üres az asztalán (két papírlap: az egyiken egy ház, a másikon egy macska és egy kutya), ceruza, olló, ragasztó.
Pedagógus: „Srácok! Nézd meg a papírlapunkat, mi van ráfestve?
Gyerekek: "A ház egyik lapján, a másikon egy macska és egy kutya"
Pedagógus: "Emlékszel, hol él a macskánk?"
Gyerekek: "Egy férfi házában."
Pedagógus: "Hol lakik a kutya?"
Gyermekek: "A kennelben."
Pedagógus: "Van kennel a lapunkon?"
Gyerekek: "Nem."
Pedagógus: "Akkor mit kell tenni a kutyáért, mit kell lerajzolni?"
Gyermekek: "Kennel".
A gyerekek ceruzát vesznek, és házzal ellátott papírlapokra kennelt rajzolnak egy kutyának.
Pedagógus: „Jó volt srácok! Emlékeztünk, hol élnek házi kedvenceink, de most vissza kell őket vinnünk a házakba. Mit fogunk tenni ennek érdekében?"
Gyerekek: "Vágd ki a macskát és a kutyát, majd ragaszd fel."
Pedagógus: "Óvatosan dolgozunk ollóval és ragasztóval."
A gyerekek kivágták a macskát és a kutyát. Mindegyik a saját házához van ragasztva (macska az ember háza mellett, kutya pedig kennel mellett). A tanár szükség szerint segít a gyerekeknek, a többit önállóan végzik.
Pedagógus: „Jó volt srácok! Nézd, de a művész elfelejtette kiszínezni kedvenceinket, segítsünk neki."
A gyerekek ceruzát vesznek és háziállatokat festenek.
Az elkészült munkák elemzése.
A gyerekek megmutatják egymásnak munkáikat. Értékeld őket.
Az óra eredménye.
A tanár a gyerekekkel együtt felidézi az óra nevét, témáját, tartalmát.
Ezután az elkészült munkák megjelennek az állványon>

A házi- és vadon élő állatok alkalmazásának vázlatai és leírásai

Fotógaléria: gyerekek kész munkái

Ennek a mesterségnek a befejezéséhez a gyerekeknek keményen kell dolgozniuk, vattagombócokat görgetve. Ebben a rátétben a gyerekek a részleteket az alapra ragasztják, a tanár pedig tűzőgéppel "megjavítja" a figurát, hogy csíkok legyenek a bőrön. Egész képek
Egy ilyen alkalmazás az alapra ragasztható, és háromdimenziós kép formájában létezhet.

Fotógaléria: állatsablonok

Egy ilyen kutyát meglehetősen könnyű vágni, mivel nincsenek túl kicsi elemei.Ez a minta kényelmes mozaik rátéthez. A gyerekek szívesen megismétlik geometriai alakzatok velük való munka az alkalmazás részeként Egy ilyen teknőst színesen kell nyomtatni, és a gyerekek maguk rajzolhatnak foltokat a héjára, és megtölthetik őket például hajdinával. Az elefánt elkészítéséhez inkább ki kell vágni apró részleteket.

Háziállatok

Tekintsünk példákat a legnépszerűbb háziállat applikációra.

"Kutya"

Ez egy példa a mozaik rátétre, amelyben a gyerekek a minta kontúrját gabonafélékkel borítják: köles, hajdina, rizs, és borsót is használnak.

Utasítás:

  1. A gyerekek egy kutyaképes sablont, PVA ragasztót és külön tálakat kapnak gabonapelyhekkel és borsóval.
  2. A kicsik ragasztóval kenik a ragasztót, eleinte kis területeket kell kitölteni.
  3. Kezdje azzal, hogy elalszik borsó a hátsó mancson.
  4. Ezt követően a rizshez jutnak, amely kitölti a szemet és egy foltot a mellkason.
  5. Az orrot, a fület és az oldalán lévő foltot megtöltjük hajdinával.
  6. Végül a maradék helyet kölessel töltjük meg.

"Macska"

A kisállat figurája vegyes technikával készült: a színes papírelemekhez vattából készült térfogati részleteket adjon.

Utasítás:

  1. A srácok sablonokat kapnak (macska figura és fehér felhők).
  2. Aztán egy papírcsíkra Zöld szín hogy egy perem - fű.
  3. A kisgyermekek a füvet az alapra ragasztják.
  4. Ezt követően macska- és felhőmintákat helyeznek a lapra.
  5. A figurákat bekenik ragasztóval és megtöltik vattadarabokkal.
  6. Virágfestés folyik (kiegészítő feladat).
  7. Egy macska antennáját, száját és szemét színes papírdarabkákból vágják ki.

Ugyanezzel a technológiával elkészítheti a "birka" mesterséget.

Vadállatok

A vadon élő állatok alkalmazásához jobb, ha a fauna nagy képviselőit vagy ismerősöket veszünk, hogy a gyerekek könnyebben emlékezzenek és figyelembe vegyék megjelenésük minden részletét.

"Sündisznó"

Ez a klasszikus rátét anyagból készült természetes anyag- levelek. A helyzet bonyolítása érdekében a gyerekeket felkérik, hogy fejezzék be a sündisznó arcának megrajzolását.

Utasítás:

  1. A gyerekek nyersdarabot kapnak - egy sündisznó figurát.
  2. A gyerekek az alapra ragasztják.
  3. Fekete filctollal fesd be az orrot, a szemet és a szájat.
  4. Ragasztót alkalmaznak a "hátul".
  5. Fektesse a leveleket több rétegben, felfelé irányítva.

"Mókus"

A szakadár alkalmazást a legfiatalabb csoportból ismerik a gyerekek. De a régebbieknél ezt bonyolítja, hogy a kép egyes elemeit a gyerekeknek kell kiegészíteniük.

Utasítás:

  1. A srácok előkészítik az anyagot – beleásnak apró darabok narancssárga papír csíkokra vágva.
  2. Ezután kapjon egy lap-alapot a mókus körvonalaival.
  3. Rajzolj bajuszt, orrot és szemet (ezek a részletek már a sablonra is rárajzolhatók).
  4. Kenje meg a figurát ragasztóval, és óvatosan helyezze el a maradékokat a körvonalon belül.
  5. Szükség esetén a fák (fák), a háttér kiegészítése, a kép kiegészítése makkal (rajzolt vagy felső rátét formájában).

"Nyuszi"

Az alkalmazás befejezéséhez vattakorongokra van szüksége, színes papír, vatta és habszemcsék.

Utasítás:

  1. A gyerekek vattakorongot ragasztanak az alaplapra.
  2. Egy másik korongból oválist vágnak ki - egy nyúl pofájából.
  3. Kicsit kisebb ovális - lábak.
  4. Pamutdarabokból havat készítünk a mancsok és egy kis farok alá.
  5. A félbehajtott lemezek fülek.
  6. Félbevágott korongok - hóbuckák a fák alatt.
  7. A fák lehetnek origami technikával hajtogatott térfogati figurák vagy kivágott képek.
  8. A korongból egy kisebb átmérőjű kört készítünk, befestjük sárga- ez a Nap.
  9. Vigyen fel néhány csepp ragasztót a háttérre, és "szórja meg" a habot-havat.

"Róka"

Ennek a kézművesnek az a nehézsége, hogy a gyerekeknek gondosan ki kell vágniuk több szimmetrikus részt. különböző méretű, beleértve a nagyon kicsiket is a fülek számára

Példa egy rezsi alkalmazásra, amely a „Kolobok” című mesét illusztrálja. Geometrikus alkatrészekből készült.

Utasítás:

  1. A gyerekek két egyenlő szárú háromszöget vágnak ki egy narancssárga lapból. Ehhez megkérheti őket, hogy hajtsák félbe a lapot és vágják le az alakzatot átlósan, az alsó szélétől kezdve.
  2. Hajlítsuk ki a formát, ismételjük meg a műveletet, de ezúttal a vágási vonal legyen nálunk valamivel kisebb.
  3. A következő részlet a farok. A háromszögnek keskenynek, de hosszúnak kell lennie.
  4. És az alkatrészek - fülek - előkészítésének végén két kis szimmetrikus háromszög.
  5. Az alkatrészeket az alapra ragasztjuk.
  6. Vágjunk ki egy körkontyot, ragasszuk rá a rókát az orrára.
  7. Befejezzük a Kolobok orrhegyének, szemének és fangának megrajzolását.

"Medve"

Tehát a zabpehely, amelyet sok kisgyermek nem szeret, nagyon kényelmes anyaggá válhat a "jegesmedve" rátéthez.

Utasítás:

  1. A gyerekek medve képével ellátott papírlapokat kapnak, a körvonal mentén kivágva.
  2. Ragaszd a képet az alapra.
  3. Kenjük meg a figurát ragasztóval, és vonjuk be zabpehellyel.
  4. Az orr és a szemek fekete gyurmából készültek.

Egyébként ez az északi lakos barna medvévé változtatható. Ehhez a zabpelyhet ragasztás után kenjük be barna festékkel (akvarell).

Alkalmazási lehetőségek

Mindegyik állathoz készíthet egy házat.

"Kutyaól"

Ez a rátét geometriai formák kombinációja.

Utasítás:

  1. A gyerekek egy négyzetet, egy háromszöget és egy kis kört vágnak ki a kontúrok mentén.
  2. Az alapra egy négyzetet ragasztanak.
  3. Felül egy háromszög látható.
  4. Négyzeten - kör.

    Az "Állatok a farmon" alkalmazáshoz jobb kollázst használni, amely szintén nagyon jól fejleszti a részletek ügyes vágásának és ragasztásának készségét, ugyanakkor időt takarít meg a leckére.

    Kollázstechnikát alkalmazó kollektív alkalmazás lehet rajzelemekkel.

    Utasítás:

    1. Minden gyerek azt a feladatot kapja, hogy faragjon egy állatfigurát.
    2. A tanár elmagyarázza, melyik állatot hova kell ragasztani.
    3. Ezután a gyerekek befejezik a fű, a felhők és a nap festékekkel való festését.

    Ha a jelentkezés kollektív, akkor a bázist felnőtt vagy gyermek is teljesítheti, ha az óra ideje engedi.

    "Állatok az állatkertbe: Behemoth"

    Különböző állatokból egy egész állatkertet alkothatsz. Ez az alkalmazás csoportosítható. Ebben az esetben az alap közös lesz, például egy fehér lap a kerítések körvonalaival, és az állatok az egyéni kreativitás termékeivé válnak.

    Utasítás:

    1. Papírból kék színű vágjunk ki 4 kört.
    2. Papírból szürke- 2 kör.
    3. Ragasszon 2 kéket egy vonalba.
    4. Helyezze a másik 2-t kissé lejjebb, és kissé fedje le egymást.
    5. Szürkét tettünk rájuk.
    6. Helyezzen egy másik szürkét egy kicsit magasabbra.
    7. Vágjon ki egy oválist kék papírból.
    8. A szürkék metszéspontjában felragasztjuk.
    9. Vágja ki a kis füleket a szürke papírból, és a szemeket a fehér papírból.
    10. Ezeket az elemeket ragasztjuk.
    11. Befejezzük a pofa és a pupillák rajzolását.

    "Állatok az állatkertbe: teve"

    Ehhez a rátéthez több szál szürke fonalra lesz szükség.

    Utasítás:

    1. A gyerekek a kontúr mentén kivágják a teve alakját.
    2. Ragasszuk az alapra.
    3. A fonaldarabokat a teve fejére, nyakára, hátsó lábaira és farkára ragasztják.
    4. Az állat élőhelyének újrateremtéséhez több ovális kaktuszt is kivághat zöld papírból.
    5. A tűket telítettebb árnyalatú papírból készítjük, rövid csíkok formájában kivágva.

    "Állatok az Állatkertbe: Zsiráf"

    Ehhez a rátéthez számla és szakítós kézműves technika használatára van szükség. Sőt, az utóbbit a látszólagos egyszerűségével - elvégre már elsajátítják fiatalabb csoport- Bonyolítja, hogy a papírdarabokat keskeny körvonalon (a zsiráf nyakán) kell elhelyezni.

    Utasítás:

    1. A gyerekek sárga papírlapokat kapnak zsiráf körvonalaival.
    2. Az állatot levágják.
    3. Az alapra ragasztva.
    4. Papírból Barna vegyél fel olyan darabokat, amelyek egy zsiráf színét utánozzák.
    5. Vágja ki a farkát, a szemét, a "szarvakat" is.
    6. Az orr és a száj barna filctollal festett.
    7. A pálmaleveleket zöld papírból, a törzs háromszög alakú elemeit barna papírból vágják ki.
    8. "Szedd össze" a pálmafát.
    9. Egészítse ki a képet a nappal vagy a felhőkkel.
    10. Az idősebb csoportban a házi és vadon élő állatok tanulmányozására szánt alkalmazások nemcsak a kézműves készítés összes tanult technikájának kombinálását teszik lehetővé, hanem érdekes csoportos kiállítások, kollázsok vagy faliújságok létrehozását is lehetővé teszik a gyermekek munkáiból. Ezen művek célja ráadásul nemcsak esztétikai, hanem kognitív is. Ily módon a srácok megszilárdítják a tudást a farm, az állatkert lakóiról, és emlékeznek az állatok külső megjelenésére is.

Maria Dmitrieva

Az óra témája: "A vadon élő állatok birodalma"

Cél: Továbbra is tanítsa a gyerekeket bonyolultabb képek – állatfigurák – kivágására sablon segítségével.

Oktatási feladatok:

A gyermekek vadon élő állatokkal kapcsolatos ismereteinek bővítése;

Folytassa a gyerekek azon képességének megszilárdítását, hogy sablonokkal dolgozzanak, körözzenek az irodában;

Javítani kell az ollóval való munkavégzés képességét;

Tanuld meg a ragasztót egyenletesen, vékony rétegben felvinni az alapra.

Fejlesztési feladatok:

A képzeletbeli gondolkodás, a figyelem továbbfejlesztése;

Fejleszteni finom motoros készségek kezek, kitartás.

Oktatási feladatok:

Elősegíti az önállóságot, a tevékenység tervezési képességét, a munkavégzés pontosságát;

A környezet iránti jóindulatú hozzáállás kialakítása.

Felkészülés a munkára:

Csevegés a gyerekekkel a következő témában: "Vad állatok". Beszéljétek meg az állatok szokásait, miben különböznek a házi kedvencektől. Játssz be didaktikus játékok csoportosításhoz és osztályozáshoz "Ki a felesleges", "Alkoss részekből egy egészet".

Anyagok:

Whatman lap egy téli erdő képével (előzetes rajz)

Vadállatok (nyúl, róka, farkas, mókus, jávorszarvas, vaddisznó) sablonjai - kivágott sablonok.

Színes papír

Sötét ceruza vagy filctoll

Olló

Ragasztó, ecset

Munkarend

Javaslat gyerekeknek:

1. Válasszon állatsablont

2. Válassza ki a papír színét, amely megfelel a kiválasztott állat színének

3. Fordítsa le a sablont



4. Vágja le az állatot az iroda körül


5. Kenje szét a ragasztót


6. Ragaszd az állatot



Ez egy csodálatos csapatmunka, amit csináltunk!


Kapcsolódó publikációk:

„Nagyon jó az űrben! Éles rakéták Nagy sebességgel, ide-oda rohanva!" O. Akhmetova űrhajósok napja minden generáció kedvenc ünnepe.

Anya, anyukám nagyon szeretem, adok neki egy csokrot. Feladatok Az alkotás iránti érdeklődés felkeltése gyönyörű csokor tanárral együttműködve.

A GCD kivonata a természeti világ megismerésére az idősebb csoport gyermekei számára, figyelembe véve az „Utazás az erdei királyságba” szövetségi oktatási szabványt. Az oktatási területek integrációja: "Kognitív fejlesztés", " Zenei fejlődés", "Fizikai fejlődés". GCD téma:" Utazás az erdőbe.

A környezeti nevelés GCD kivonata a "A vadon élő állatok élete ősszel" előkészítő csoportban A GCD absztraktja a területen kognitív fejlődés(ökológia) az előkészítő csoportban Témakör: "A vadon élő állatok élete ősszel" Célok: Tisztázni.

Az idősebb csoport gyerekeknek szóló lecke összefoglalása "Mesebeszéd az északi vadon élő állatokról" A program tartalma: 1. A gyerekek megismertetése az északi vadon élő állatok megjelenésével. 2. Adja meg azt a fogalmat, hogy minden állat vastag.

Erdőszélen százszorszép virágzott, Fehér ing, Sárga felső. (N. Melnik) Cél: feltételek megteremtése a gyermekek tudásának és készségének megszilárdulásához.

„Utazás a vadon élő állatok birodalmába” cérna rátétről szóló lecke összefoglalása CONSPECT közvetlenül szervezett oktatási tevékenységek művészileg - esztétikai fejlődés vezető felkészítőben.